2.4 Antysemityzm

2. IDEOLOGIA NAZISTOWSKA     2.1 Totalitaryzm  |  2.2 Higiena rasowa  |  2.3 Propaganda 2.4 Antysemityzm

To ćwiczenie zawiera informacje i obrazy przedstawiające antysemickie uprzedzenia i niektóre z najczęstszych mitów i oskarżeń, które były wykorzystywane w nazistowskiej propagandzie przeciwko Żydom. Wykonanując je zdobędziesz wiedzę na temat antysemityzmu i rasizmu oraz lepiej rozumiesz konsekwencje stereotypizowania i uprzedzeń. 

Co należy zrobić?

Przecyztaj poniższe informacje i wykonaj zadanie znajdujące się pod nimi. 

Czym jest antysemityzm?

Antysemityzm jest terminem opisującym uprzedzenia i wrogość wobec Żydów tylko dlatego, że są Żydami. Różne przejawy antysemityzmu były obecne w całej historii ludzkości. Poczynając od antyżydowskich uprzedzeń obecnych od początku chrześcijaństwa (antyjudaizm) do współczesnego antysemityzmu, który przybiera  różne formy polityczne, takie jak nacjonalizm i rasizm. 

Antysemityzm może dotyczyć wszystkiego, od stereotypizowania i mitologizowania, po dyskryminację, nienawiść, prześladowania i ludobójstwo.

Holokaust był ludobójstwem: naziści chcieli zbudować „świat bez Żydów” i postanowili zamordować jak najwięcej Żydów tylko dlatego, że byli Żydami.

Poniższa lista zawiera kilka z najbardziej znanych antysemickich mitów i oskarżeń wysuwanych przeciw Żydom. 

Przykłady mitów antysemickich i fałszywych oskarżeń wysuwanych przeciw Żydom.

 

Oskarżenie o „zabicie Boga” - śmierć Jezusa Chrystusa

„Wszyscy Żydzi na przesterzni całej historii ludzkości byli rzekomo winni ukrzyżowania Jezusa Chrystusa”. Oskarżenie to było już obecne we wczesnym chrześcijaństwie i stanowiło ważny przyczynek do prześladowań i dyskryminacji Żydów w Europie przez blisko 2 000 lat.

Mord rytualny

Mit ten pojawił się w Europie ok. 1100 roku, ale przetrwał do czasów współczesnych. Opiera się on na fałszywym twierdzeniu, że podczas święta Pesach Żydzi porywali i mordowali nieżydowskie dzieci, aby wykorzystać ich krew do wypieku chleba przaśnego (macy).

Obsesja na punkcie pieniędzy, chciwość i lichwa

Nadal powszechne są stare mity przedstawiające Żydów jako skąpych lub chudych, chciwych i bogatych. Zostały one wzmocnione w średniowieczu, kiedy Żydom zabroniono pracy w wielu zawodach, dlatego zmuszeni byli zarabiać na życie  handlem, lichwiarstwem i poborami podatków. Chociaż chrześcijanie również tak pracowali, nie podlegali tym samym wrogim uprzedzeniom.

Stereotypy rasistowskie

W XIX i XX wieku Żydzi byli często przedstawiani jako „rasa obca ” i zagrożenie dla narodów. W antysemickiej propagandzie charakteryzowali się krzywymi nosami, grubymi wargami i szponowatymi dłońmi. W ten spśób przedstawiano ich jako odmiennych, gorszych, nieludzkich, dzikich i niebezpiecznych.

Władza i spiski

Kluczem do myślenia antysemickiego są wymysły o żydowskich spiskach i żydowskiej władzy nad krajową i światową polityką, ekonomią, mediami i kulturą. Mit o żydowskim spisku można prześledzić od średniowiecza, kiedy Żydzi byli obwiniani o rozprzestrzenianie chorób. Ale te wymysły stały się jeszcze bardziej powszechne w XIX wieku, kiedy Żydzi w wielu krajach otrzymali zwiększone prawa. Zaczęły wtedy krążyć plotki, że musi za tym stać żydowski spisek. Do dzisiaj, odnoszące sukcesy osoby pochodzenia żydowskiego są wykorzystywane w antysemickiej propagandzie jako „dowody”, na to, że wszyscy Żydzi są potężni, spiskują i są niebezpieczni.

square.jpg

Zdekonstruuj fotografię

Przyjrzyj się okładce z nazistowską ilustracją z niemieckiej książki dla dzieci z 1938 roku p.t. „Muchomor” (Der Giftpilz). Zdekonstruuj zdjęcie, odpowiadając na pytania.

  • 2.4.a Jak jest sportretowana osoba na zdjęciu?

  • 2.4.b Jaka byłą intencja "artysty", który sportretował ją w taki sposób?

  • 2.4.c Jakie inne elementy można zobaczyć na zdjęciu i jakie znaczenie one mają w przekazywaniu przesłania, które „artysta” chciał przekazać?

Porównaj zdjęcia

W 2019 r. w Aalst, małym belgijskim mieście na północny zachód od Brukseli, podczas dorocznej parady karnawałowej, na jednej z pływających platform, mieszkańcy miasta umieścili dwie olbrzymie postacie ortodoksyjnych Żydów z pejsami i groteskowo dużymi nosami, siedzących na workach pieniędzy. Incydent ten wywołał skandal o międzynarodowym zasięgu.

  • 2.4.d Jakie są podobieństwa między postaciami z pływającej platformy do karykatur nazistowskich?

  • 2.4.e Czym się różnią?

  • 2.4.f Jak myślisz, dlaczego ta pływająca platforma wywołała publiczne poruszenie?

Poprzednie ćwiczenie
2.3 Propaganda
Następna sekcja (3. Wykluczenie | Prześladowanie | Zagłada)
3.1 Dojście nazistów do władzy